Budowlana grupa przeprowadziła z firmą Optical Electronics testy dotyczące inteligentnego oświetlenia budynków. Wypracowane rozwiązania zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego RP.
- Testom poddano inteligentne oprawy oświetleniowe, projektowane i produkowane przez start-up.
- Celem projektu było potwierdzenie energooszczędności zastosowanego rozwiązania – innowacyjnych sensorów, dzięki którym w biurze maksymalnie wykorzystywane jest naturalne oświetlenie.
- Badanie miało miejsce w centrali Budimeksu, w Warszawie i trwało dwa miesiące.
- Wszystkie lampy zostały wykonane w tej samej technologii LED, świeciły tą samą barwą, posiadały zasilacze o identycznej mocy. Połowa z nich została jednak wyposażona w układ czujników OptiMo - podał Budimex.
Oszczędność i komfort
Jak wyjaśniła spółka, zainstalowane moduły umożliwiły autonomiczną pracę każdej oprawy i płynne uzupełniane ilości emitowanego światła do wybranej i najkorzystniejszej liczby luksów - zależnie od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu oraz detekcji ruchu.
- Wynik pomiarów przerósł oczekiwania. Dla oświetlenia bez czujników odnotowano pobór energii na poziomie 228,94 kWh, a dla lamp z sensorami zaledwie 66,89 kWh. Zastosowanie innowacyjnych sensorów w oprawach oświetleniowych przyniosło oszczędność energii, a tym samym kosztów na poziomie aż 70 proc. - podkreślił Budimex.
Dodał, że oświetlenie ma istotny wpływ na samopoczucie, komfort i zdrowie osób spędzających kilka godzin dziennie w biurze.
- Ponieważ na co dzień noszę okulary korekcyjne i pracuję przy komputerze, moje oczy są szczególnie wrażliwe na sztuczne światło. Po wymianie oświetlenia na inteligentne, dosłownie widzę różnicę - zaznaczyła cytowana w komunikacie Emilia, specjalistka w zespole rekrutacji Budimeksu.
- Światło w biurze zmienia się zależnie od światła dziennego i przygasa, kiedy nikogo nie ma przy biurku albo przypomina, że zbyt długo pracuję w bezruchu. Oczy nie męczą się jak przy dotychczasowym, zwykłym świetle. Na pewno komfort pracy jest lepszy - stwierdziła.
Firma Optical Electronics trafiła do projektu „Budimex innowacje” dzięki programowi akceleracyjnemu KPT ScaleUp, prowadzonemu przez Krakowski Park Technologiczny.
Budimex podkreślił, że przeprowadzone w ramach projektu testy pozwoliły na ewaluację efektywności oświetlenia z modułami OptiMo w rzeczywistych warunkach biurowych.
W efekcie metoda zdalnego pomiaru natężenia oświetlenia, opracowana przez Optical Electronics, została zgłoszona do Urzędu Patentowego.
W poszukiwaniu efektywności
W styczniu 2018 r. największa grupa budowlana w Polsce ruszyła z projektem „Budimex Innowacje”. Ma on polegać m.in. na współpracy ze start-upami oraz doświadczonymi firmami zainteresowanymi inwestycjami w technologie.
- Zaczynamy formalne, ustrukturyzowane zarządzanie innowacjami. Proste metody poprawiania marży, rentowności oraz efektywności już nam się skończyły - mówił Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.
źródło: wnp.pl