Dom Studencki nr 1 Akademii Marynarki Wojennej, potocznie zwany Hotelem Libijskim, zostanie poddany głębokiej termomodernizacji połączonej z przebudową wewnętrznych i zewnętrznych instalacji oraz całkowitym odnowieniem fasady. Inwestycję, której wartość opiewa na ponad 17 mln złotych, zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest firma CEZ ESCO Polska.

CEZ ESCO Polska zmodernizuje akademik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Akademik, będący najwyżej położonym obiektem na terenie Akademii Marynarki Wojennej, został wybudowany w latach 80. XX wieku i od tego czasu służy przyjezdnym studentom.


Inwestycja realizowana w Gdyni przez CEZ ESCO Polska przewiduje szeroki zakres prac. Począwszy od głębokiej termomodernizacji, po przebudowę wewnętrznych i zewnętrznych instalacji m.in.: elektrycznej, centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, kanalizacji i wentylacji, po wymianę instalacji odgromowej czy osprzętu elektrycznego znajdującego się w budynku.  Wykonawca wymieni również istniejącą ścianę osłonową na nową fasadę aluminiową. Zakończenie całości prac planowane jest na czerwiec 2019 roku.

 

 „Inwestycje termomodernizacyjne, które realizujemy to projekty kompleksowe. Chcemy zapewniać naszym klientom szeroki zakres usług by w efekcie otrzymali oni nowoczesne i efektywne energetycznie budynki. Poza działaniami z zakresu termomodernizacji, dom studencki Akademii Marynarki Wojennej przejdzie gruntowną przebudowę większości zewnętrznych i wewnętrznych instalacji. Zmodernizowane zostaną 3 piętra obiektu, remontowi poddana zostanie także zewnętrzna fasada - mówi Jaromír Pečonka, prezes zarządu CEZ ESCO Polska. - Efektem końcowym takich prac jest oszczędność energii, a tym samym znacząca optymalizacja kosztów użytkowania budynku oraz poprawa komfortu osób z niego korzystających” – kończy prezes Pečonka.


„Historia tego obiektu jest  bardzo interesująca. Akademik został wybudowany na początku lat 80. według projektu jugusłowiańskiego dla studentów z Libii, którzy przyjeżdżali do Polski, by na naszej uczelni studiować mechanikę czy nawigację” – opowiada Komandor Marek Drygas i dodaje: „Dzięki tej inwestycji ten zasłużony budynek zyska nowe oblicze:  w trakcie prowadzonych prac remontowo - budowlanych wymianie ulegnie większa część fasady budynku, co nie tylko poprawi efekt wizualny, ale także przyczyni się do obniżenia kosztów jego utrzymania”.


W efekcie szerokiego zakresu prac akademik nie tylko zyska nowy wygląd, ale przede wszystkim zmodernizowany budynek będzie zużywać mniej energii cieplnej i elektrycznej, co przełoży się na znaczne oszczędności w budżecie uczelni.