Mimo, że to już połowa października, to utrzymują się wysokie temperatury powietrza. Jednak z uwagi na zimne noce i poranki wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także indywidualnych gospodarstw domowych, rozpoczęło już kolejny sezon grzewczy. Nie wszyscy wiedzą jednak jak dobrze i tanio ogrzewać mieszkania.

Dobrze ogrzać mieszkanie trzeba umieć
  • Badanie "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" zrealizowane w ramach kampanii „Nie trać energii” pokazało, że odpowiednia temperatura pomieszczeń jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie i komfort mieszkańców.
  • Wciąż jednak wielu Polaków nie wie, jak można optymalnie zarządzać ciepłem, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki w pomieszczeniach i minimalne obciążenie dla portfela.
  • Najistotniejsze nie są koszty prądu, tylko koszty ciepła stanowiące aż 70 proc. wydatków na energię.
  • W oszczędnym zarządzaniu energią pomagają inteligentne systemy regulacji temperatury.

Wśród wszystkich kosztów eksploatacji naszych mieszkań bez wątpienia to energia stanowi największy udział. I wbrew pozorom najistotniejsze nie są koszty prądu, tylko koszty ciepła stanowiące aż 70 proc. wydatków na energię.


Ale podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz wprowadzeniu dobrych nawyków możemy uzyskać znaczące oszczędności zużycia ciepła, a tym samym kosztów ogrzewania.

 

Trzeba poznać swoje potrzeby


- Podstawą efektywnego systemu ogrzewania jest wysokosprawne i niskoemisyjne źródło ciepła. W miastach najlepszym rozwiązaniem jest ciepło sieciowe. Na obszarach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej dobór odpowiedniego urządzenia powinien być poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na ciepło w konkretnym budynku - podpowiadają eksperci z Danfoss Polska. 


Dzięki temu unikniemy dość częstego problemu przewymiarowania źródła ciepła, które następnie skutkuje jego nieefektywną pracą,  a także niepotrzebnie wyższymi kosztami – zarówno zakupu samego urządzenia, jak i jego dalszej eksploatacji.


Nie warto również stawiać na najtańsze przestarzałe technologie, charakteryzują się one bowiem znacząco niższą sprawnością wytwarzania ciepła. Dbając o zdrowie, jakość środowiska, czy po prostu o naszą wygodę wybierajmy urządzenia czyste i ekologiczne, jak np. wysokosprawne kotły gazowe czy pompy ciepła.

 

Świadome zarządzanie ciepłem


Samo źródło ciepła nie zapewni nam oszczędności, potrzebujemy jeszcze efektywnej dystrybucji i zarządzania ciepłem w budynku, dlatego kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie zarządzanie przepływem ciepła.


Instalacja ogrzewania powinna być prawidłowo zrównoważona, dzięki czemu nawet w dużych budynkach unikniemy problemu z niedogrzaniem części pomieszczeń oraz przegrzaniem innych. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej.


Równoważenie instalacji pozwala uniknąć długiego oczekiwania aż z naszego kranu popłynie ciepła woda, co jest szczególnie odczuwalne właśnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku ogrzewania zrównoważenie instalacji zapewnia optymalny dopływ ciepła do każdego odbiornika.


W celu zrównoważenia instalacji montujemy zawory równoważące w określonych miejscach instalacji – zwykle na poszczególnych pionach lub odgałęzieniach. Ich zadaniem jest zdławienie nadwyżki ciśnienia w obiegu danego medium oraz ustalenie wielkości wymaganego przepływu, a następnie jego korektę w zależności od obciążenia systemu.


Dzięki prawidłowemu zrównoważeniu instalacji możemy osiągnąć nawet do 20 proc. oszczędności. Nie jest to jednak zadanie dla każdego z nas i równoważeniem instalacji powinien zająć się specjalista.

 

Regulacja temperatury a oszczędność energii


To, co na pewno możemy zrobić sami i co przynosi jeszcze większe oszczędności, to regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dostosowanie wysokości temperatury do funkcji danego pomieszczenia, liczby przebywających w nim osób czy pory dnia ma istotne znaczenie z perspektywy naszego komfortu i zdrowia.

 

- Podczas gdy w łazience komfortowa temperatura to ok. 24 st. C, to już w pokoju dziennym wystarczy 21 st. C, a spać najzdrowiej jest w jeszcze niższej temperaturze – nawet 17 st. C. Co więcej, takie drobne zmiany temperatury przekładają się również na wymierne oszczędności energii, a tym samym kosztów ogrzewania - wyliczyli eksperci z Danfoss. 


Obniżenie temperatury w pomieszczeniu  o 1 stopień Celsjusza pozwala oszczędzić nawet do 6 proc. energii. Dlatego warto stosować regulację temperatury nie tylko w zależności od funkcji pomieszczenia, ale również w miarę zmieniających się warunków i ilości dodatkowych zysków energii – pochodzących z promieni słonecznych, naszych aktywności takich jak pranie czy gotowanie, a nawet od nas samych – im więcej osób w pokoju, tym cieplej.


Właściwa regulacja temperatury umożliwiająca efektywne wykorzystanie naturalnych zysków ciepła, a także eliminująca niepotrzebne ogrzewanie pustych pomieszczeń, może przyczynić się do ok. 23% oszczędności energii.

 

Drobne zmiany – istotne efekty


Chcąc oszczędzać energię i efektywnie zarządzać ciepłem w domu, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. 
Po pierwsze nie należy zasłaniać głowic termostatycznych – aby głowica termostatyczna mogła prawidłowo działać, czujnik musi poprawnie mierzyć temperaturę pomieszczenia – głowica nie może być zatem zasłonięta przez grube zasłony lub meble.


Po drugie, wietrzenie pomieszczeń w trakcie trwania sezonu grzewczego powinno być możliwie krótkie i każdorazowo poprzedzone zamknięciem dopływu medium do odbiornika, czyli ustawieniem zaworu w pozycji „0” lub „*”.


Warto też obniżać temperaturę w niewykorzystywanych pomieszczeniach zarówno nocą, jak i podczas nieobecności w domu, czy to kilkugodzinnej, kiedy domownicy wychodzą do pracy/szkoły, czy podczas dłuższych wyjazdów.

 

Technologia, która nas wyręcza


- Inteligentne systemy regulacji temperatury ułatwiają nam oszczędne zarządzanie energią. Wystarczy ustawić odpowiedni program, zaznaczając, w jakich godzinach chcemy uzyskać obniżenie temperatury i urządzenie samodzielnie steruje zmianami - podkreśla Danfoss. 


Takie elektroniczne głowice termostatyczne potrafią poznać nasz dom czy mieszkanie i nauczyć się z nim współpracować, tak aby po okresie „nauki” móc wybrać odpowiedni moment, kiedy zwiększyć temperaturę grzejnika, byśmy po powrocie do domu zastali oczekiwany przez nas komfort.


Urządzenia tego typu potrafią również reagować dynamicznie na to, co dzieje się w pomieszczeniu, m.in. wyczuwając otwarte przez nas okno i automatycznie zamykając dopływ medium grzewczego.

 

Jakość powietrza w sezonie grzewczym zależy od nas


Jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt – środowiskowy. Dlaczego również o nim powinniśmy pamiętać? Polska wciąż jest jednym z krajów o najgorszej jakości powietrza w Europie.


W sezonie grzewczym wdychamy toksyczny benzo(a)piren w ilości równej wypaleniu, w zależności od regionu, od kilkuset do nawet 7-8 tys. papierosów rocznie. To ponad 20 wypalonych papierosów dziennie i dotyczy to każdego z nas, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.
Nic więc dziwnego, że w Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera rocznie ok. 48 tys. osób. To tak, jakby co roku z naszej mapy znikało średniej wielkości miasto. Dominującą przyczyną smogu w kraju są indywidualne systemu ogrzewania w domach jednorodzinnych.


Dlatego tak istotne dla nas wszystkich powinno być to, w jaki sposób ogrzewamy nasze domy - przy użyciu niskoemisyjnego paliwa i za pomocą efektywnego systemu ogrzewania, dzięki któremu możemy oszczędnie zarządzać ciepłem nie rezygnując przy tym z komfortu.

 


źródło: Dariusz Ciepiela/wnp.pl