Efektywna energetycznie i inteligentna szkoła
Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu - to tylko część rozwiązań zainstalowanych w szkole podstawowej w Żukowie w woj. zachodniopomorskim.
W ramach projektu realizowanego przez firmę Inlogic w budynku szkolnym zainstalowano rozwiązania automatyki budynkowej, które pozwolą w efektywny oraz łatwy sposób kontrolować poziom oświetlenia i klimatyzacji, a także wentylację z możliwością odzyskiwania ciepła.
- W Polsce wciąż za mało obiektów publicznych wykorzystuje zaawansowane możliwości automatyki budynkowej. Ta szkoła jest wyjątkowa, ponieważ została wyposażona w otwarty międzynarodowy standard KNX, cieszący się uznaniem na całym świecie. Inteligentny system, którego zaletą jest prostota i bezawaryjność, będzie pracował według określonego harmonogramu szkoły. Dostęp do zarządzania całością systemu będzie miał dyrektor szkoły, aczkolwiek codzienne funkcje nie będą potrzebować dodatkowego sterowania - mówi Tomasz Wieczorek, prezes spółki Inlogic.
System sterowania klimatem
Każde z pomieszczeń w szkole podstawowej w Żukowie zostało wyposażone w automatyczny system sterowania klimatem, co pozwoli przygotować optymalne warunki do zajęć na podstawie planu lekcyjnego.
W salach ustawiono trzy tryby temperatury: komfort, wakacyjny i przeciwzamrożeniowy. Tryby będą uruchamiać się w zależności od planowanych zajęć i warunków atmosferycznych. Gdy w jednym miejscu okna lub drzwi zostaną otwarte, ogrzewanie wyłączy się lub zmniejszy dostawę ciepła z centralnego systemu ogrzewania.
W czasie ferii zimowych i przerw świątecznych, gdy nie będzie w szkole uczniów przez dłuższy czas, instalacja grzewcza automatycznie obniży poziom temperatury.
- Placówki edukacyjne są doskonałym miejscem dla zastosowania rozwiązań inteligentnej automatyki budynkowej. Ustawienie optymalnej temperatury i oświetlenia pomoże uczniom się skupić i efektywnie pracować. To także idealne rozwiązanie ze względu na możliwość dostosowania wszelkich parametrów do planu lekcyjnego - tłumaczy Łukasz Będziński z Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB w Polsce.
To właśnie ABB dostarczyła całą technologię oraz platformę do zarządzania systemem.
Czujniki obecności
- We wszystkich pomieszczeniach oraz ciągach komunikacyjnych zamontowano czujniki obecności, które włączają odpowiednie oświetlenie po wykryciu ruchu w budynku. Mają być niezawodnym drogowskazem w ciemności. Ponadto wszystkie czujki obecności wyposażono w termostat, dzięki któremu możliwy jest pomiar temperatury i jej automatyczna korekcja - dodaje Tomasz Wieczorek.
System KNX kontroluje także lampy w hali sportowej. Oświetlenie zewnętrznego terenu szkoły i elewacji sterowane jest przez zegar astronomiczny, który łączy się przez system KNX i w ten sposób „obsługuje” oświetlenie.
Automatycznie sterowana jest również wentylacja w budynku, temperatura podgrzewania wody, a także stan klap przeciwpożarowych w kanałach wentylacyjnych. Natomiast ruchome żaluzje fasadowe dostosowują się do warunków oświetleniowych na zewnątrz. Dzięki nim budynek chroniony jest przed nadmiernym nasłonecznieniem, a poziom hałasu dobiegający z zewnątrz zmniejsza się.
Na dachu szkoły zainstalowano także ogniwa fotowoltaiczne generujące dodatkową energię elektryczną, której przepływ kontrolują inwertery ABB. Dzięki przetwarzaniu światła słonecznego w energię elektryczną, szkoła będzie mogła produkować elektryczność na własne potrzeby.
źródło: wnp.pl