Wzrost efektywności energetycznej to także sposób na racjonalizację wykorzystania energii z uwzględnieniem dostępności źródeł energii na danym obszarze.

Efektywność energetyczna ważną częścią polityki energetycznej Polski

W takim układzie znaczenia nabierają systemy magazynowania energii oraz systemy sterowania pracą źródeł, sieci i odbiorcami energii.

 

- Niezwykle istotnym elementem polityki energetycznej w zakresie zwiększania efektywności energetycznej gospodarki jest wsparcie finansowe projektów w tym zakresie – przekonuje Andrzej Piotrowski. 

 

Zwrócił uwagę, że takie możliwości dają fundusze unijne i środki krajowe. Jednym z rodzajów wsparcia jest pomoc inwestycyjna UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw, dla których przeznaczono prawie 4,5 miliarda euro.

 

Projekty w zakresie efektywności energetycznej mogą również liczyć na wsparcie ze strony m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

źródło: wnp.pl