Od poprawy efektywności energetycznej, rozwoju inteligentnych budynków oraz inteligentnych miast, a także sztucznej inteligencji nie ma odwrotu. Coraz więcej firm energetycznych i deweloperów to dostrzega i coraz częściej stosuje takie rozwiązania - przykłady są widoczne także w Polsce.
- Miasto może być inteligentne tylko wtedy, kiedy odpowiada na podstawowe potrzeby żyjących w nim mieszkańców. Rola deweloperów w tworzeniu inteligentnych miast jest bardzo duża.
- Nowoczesne budownictwo zostało całkowicie zmienione poprzez nowe technologie, w szczególności cyfryzację, internet rzeczy, możliwość zmierzenia wielu czynników i odpowiednią reakcję na nie.
- Rewolucja energetyczna to często nowe wykorzystanie starych urządzeń, technologii i obiektów. Takim połączeniem starego i nowego jest przekształcenie supermarketów w wirtualne elektrownie.
- Ludzie myślą o Polsce jako kraju, który ma problem związany ze źródłami energii i przyszłością węgla. Jednak będąc tutaj widać, że odnosicie duże sukcesy w zakresie poprawy efektywności energetycznej w transporcie, choć macie jeszcze wiele do zrobienia - mówi Rachel Kyte, prezes organizacji Sustainable Energy for All i specjalny reprezentant Sekretarza Generalnego ONZ do spraw SEforALL.
Zwraca uwagę, że wiele międzynarodowych firm prowadzi w Polsce działalność - one wiedzą, jak uczynić gospodarkę bardziej zrównoważoną i bardziej wydajną oraz przyspieszają te procesy.
- Zachęcamy polski rząd do korzystania z doświadczeń biznesu w tym zakresie, zarówno firm lokalnych, jak i globalnych. Bez względu na to, jaki będzie w przyszłości miks energetyczny Polski, będziemy musieli zużywać znacznie mniej energii niż dziś - dodaje Rachel Kyte.
Rachel Kyte zwraca uwagę, że podnoszenie efektywności energetycznej i zrównoważony rozwój to cele, które wymagają współpracy polityki z biznesem. Ocenia również, że firmy całkiem dobrze radzą sobie ze zmianą modelu biznesowego oraz wdrażaniem nowych technologii, aby osiągać wyśrubowane cele ekologiczne.
Temat ten będzie zyskiwał na znaczeniu. W styczniu 2018 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, zgodnie z którymi do 2030 r. kraje Unii Europejskiej powinny zwiększyć efektywność energetyczną o 35 proc.
Supermarket, czyli elektrownia
Rewolucja energetyczna to często nowe wykorzystanie starych urządzeń, technologii i obiektów. Takim połączeniem starego i nowego jest przekształcenie supermarketów w wirtualne elektrownie.
- Pierwsze supermarkety jutra już istnieją w północnych Niemczech, są one jednocześnie producentem i konsumentem energii. Jak przekształcić każdy supermarket w prawdziwie zielonego sprzedawcę? Musimy sprawić, by supermarkety były energooszczędne i cyfrowe, wykorzystać pełen potencjał systemu chłodniczego w supermarkecie - informuje Kjell H. Strøm, starszy wiceprezydent sprzedaży i marketingu w obszarze chłodnictwa w Danfoss.
Pokazał, że zamiast zużywać 2 proc. energii elektrycznej w Europie, supermarkety mogą stać się ekologicznym źródłem energii i zastąpić ponad 10 konwencjonalnych elektrowni węglowych w Europie.
Budownictwo jest najważniejsze?
Dla poprawy efektywności energetycznej gospodarki jednym z najważniejszych elementów jest budownictwo, ponieważ to budynki zużywają bardzo dużo energii, m.in. na oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację.
- Budownictwo zostało całkowicie przedefiniowane poprzez nowe technologie, w szczególności cyfryzację, internet rzeczy, możliwość zmierzenia wielu czynników i odpowiednią reakcję na nie. Budynki zaczęły przypominać systemy kontrolowane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy odpowiadać na pewne kluczowe wyzwania, takie jak zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna - mówi prof. Carlo Ratti, architekt, inżynier oraz wykładowca na Massachusetts Institute of Technology (MIT).
W nowoczesnych budynkach stosowanych jest coraz więcej narzędzi pozwalających z jednej strony zdalnie sterować ogrzewaniem i oświetleniem, a z drugiej strony oszczędzać energię.
- Inteligentne biurowce mogą zwiększyć efektywność pracy, pomagając w zarządzaniu oświetleniem, temperaturą i personalizacją ustawień, zbierając dane w czasie rzeczywistym, co może być pomocne w analizie wykorzystania przestrzeni - przekonuje Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jak dodała, czujniki parkingowe z inteligentnym dostępem pomogą zaparkować samochód, a dostęp do budynku za pomocą telefonu komórkowego i inteligentnego zegarka może nas uwolnić od kart dostępu.
Deweloperzy w awangardzie postępu
Jednym z takich nowoczesnych budynków ma być Varso Tower, czyli wieżowiec budowany w Warszawie przez grupę HB Reavis.
- Projekt takiej skali, jak przedefiniowanie panoramy Warszawy i wyznaczenie nowych standardów wysokości na poziomie europejskim może się odbyć tylko z naciskiem na zielone technologie i ścisłą współpracę między interesariuszami - przekonuje Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland.
Varso Tower będzie najwyższym w Polsce i jednym z najwyższych w Europie wieżowców, o wysokości 310 metrów. Będzie to 53-piętrowy budynek zwieńczony 80-metrową iglicą. Jako pierwszy obiekt w Europie może też pochwalić się pre-certyfikatem WELL, który potwierdza, że dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykorzystaniu zaawansowanych technologii będzie to miejsce sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu przyszłych użytkowników.
Także inne firmy budowlane stawiają na inteligentne budownictwo.
- Miasto może być inteligentne tylko wtedy, kiedy odpowiada na podstawowe potrzeby żyjących w nim mieszkańców. Rola dewelopera w definiowaniu kultury inteligentnych miast jest bardzo duża - przekonuje Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment.
Wszystkie nowe projekty mieszkaniowe Echo Investment będą wyposażone w inteligentne systemy sterowania, które zapewnią przyszłym mieszkańcom najważniejsze funkcjonalności oraz pozwolą dodawać kolejne, według własnych potrzeb. Spółka w najbliższych trzech latach zamierza zaoferować klientom 4,5 tys. mieszkań wyposażonych w inteligentne rozwiązania.
Czy sztuczna inteligencja jest inteligentna?
O poprawie efektywności energetycznej, inteligentnych miastach i inteligentnych budynkach rozmawiano podczas polskiej edycji konferencji Engineering Tomorrow talks (#ETtalks). To część globalnej serii konferencji z udziałem wybitnych mówców i wizjonerów, którzy zaprezentują najnowsze trendy w technologiach dla klimatu i energii oraz innowacyjne koncepcje inteligentnych budynków i miast przyszłości.
W konferencji uczestniczyła także Aleksandra Przegalińska, filozofka i ekspert od sztucznej inteligencji, na co dzień pracująca w MIT, która odsłoniła przed uczestnikami tajemnice sztucznej inteligencji i fakty o tym, jak współpracujemy z technologiami.
Aktualne zainteresowania badawcze Aleksandry Przegalińskiej obejmują konsekwencje wprowadzenia systemów sztucznej inteligencji do sfer społecznych i zawodowych ludzi, a także technologii noszenia i interakcji człowiek-bot.
Mówiła o perspektywach sztucznej inteligencji, z naciskiem na to, w jaki sposób internet rzeczy i uczenie maszynowe sprawią, że budynki będą lepiej reagować na „potrzeby i uczucia” ich mieszkańców.
Z kolei Natalia Hatalska, znana analityczka trendów, założycielka i prezeska Instytutu Badań nad Przyszłością - Infuture Hatalska Foresight Institute, przedstawiła scenariusze i prognozy dla świata w roku 2068. Jej zdaniem w coraz szybszym tempie będą rozwijać się prace nad sztuczną inteligencją.
W spotkaniu uczestniczył także Denis Urubko, himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Przekonywał, że istnieją wspólne punkty łączące alpinistów i inżynierów, jak np. pasja i silna motywacja do osiągania celów.
Organizatorem konferencji Engineering Tomorrow talks (#ETtalks), która odbyła się w Warszawie, była grupa Danfoss. Kolejne edycje są planowane w Kijowie, Dubaju, Rio de Janeiro oraz w Indiach.
źródło: wnp.pl