W 2017 r. Dalkia przeprowadziła energomodernizację 22 budynków mieszkalnych i żłobka w dzielnicy Juliusz w Sosnowcu. W rok od zakończenia tej inwestycji wiadomo już, że te rozwiązania się sprawdziły. Inteligentny system przewiduje zapotrzebowanie osiedla na ciepło. Sosnowiec myśli o kolejnych tego typu projektach.

Jak Sosnowiec z Dalkią oszczędzają energię i walczą ze smogiem
  • Projekt w Sosnowcu to pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa zrealizowana w formule PPP. Dalkia, dostawca energii, zagwarantowała utrzymanie niskiego poziomu jej zużycia.
  • Do tej pory tego typu projekty realizowano w budynkach użyteczności publicznej.
  • Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne z 538 lokalami, oraz żłobek, w których zlikwidowano blisko 1000 pieców węglowych.


- Dalkia wypełniła kontraktową gwarancję utrzymania niskiego poziomu zużycia energii dla mieszkańców. W pierwszym okresie rozliczeniowym po realizacji projektu energomodernizacji, potwierdzono wysoką efektywność energetyczną budynków mieszkalnych na osiedlu Juliusz w Sosnowcu - poinformowała spółka. 

 

W skali roku, dzięki projektowi, uda się obniżyć w Sosnowcu emisję CO2 o 8 tys. ton i emisję pyłów o 81 ton. 

 

Tysiąc pieców mniej


- Dalkia doprowadziła sieć ciepłowniczą do budynków osiedla Juliusz w Sosnowcu, po termomodernizacji, dołączając do systemu nowych odbiorców. W ramach kontraktu z miastem, wybudowaliśmy również wszystkie instalacje wewnętrzne. Kluczowe było jednak wdrożenie na osiedlu naszego autorskiego systemu zarządzania energią pozwalającego koordynować popyt i odbiór ciepła. Dzięki optymalizacji systemu każdego mieszkańca stać na „czyste ciepło” – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce.


Projekt w Sosnowcu to pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa zrealizowana w formule PPP, gdzie Dalkia jako partner prywatny, dostawca energii udzielił kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu jej zużycia. Do tej pory tego typu projekty realizowano w budynkach użyteczności publicznej. 


Dzięki temu zamawiający – podmiot publiczny – zapewnił efektywność energetyczną dla mieszkańców nie ponosząc samodzielnie ryzyka. Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne (538 lokali) i żłobek, w których zlikwidowano blisko 1000 pieców węglowych.

 

Czyste ciepło z sieci


W ramach realizacji projektu Juliusz w Sosnowcu, Dalkia zaprojektowała i wykonała przyłącza centralnej sieci ciepłowniczej do budynków, zbudowała dwufunkcyjne węzły cieplne, zaprojektowała i wykonała wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz instalację zintegrowanego systemu automatycznego sterowania ciepłem.


Jest to tzw. system predykcyjny, który uwzględnia – na podstawie prognozy pogody – inercję cieplną budynku i zapobiega jego przegrzewaniu lub wychłodzeniu optymalizując zużycie energii. System wdrożony na osiedlu Juliusz pozwala na efektywne zarządzanie popytem na ciepło. Korzyści dla mieszkańców to optymalizacja zużycia energii, komfort cieplny, skuteczna walka ze smogiem.


Przy realizacji tego typu projektów czynnik ekonomiczny jest więc równie ważny jak redukcja niskich emisji i CO2. Istotne, by w dłuższej perspektywie energomodernizacja prowadziła do redukcji kosztów energii, co pozwala na zwrot na nakładów.


- Polski dom zużywa za dużo energii, dlatego jego właściciela często nie stać na „czystą energię” -  dodaje Deschaux.
Sprytne zarządzanie


W budynkach na osiedlu Juliusz zainstalowano inteligentny system zarządzania energią, który z wyprzedzeniem dostosuje dostawę energii do zapotrzebowania.


- Wszystkie budynki na osiedlu Juliusz wyposażyliśmy w urządzenia pomiarowe, które szczegółowo badają, co się dzieje z akumulacją ciepła w budynkach – mówi  Radosław Stojek, wiceprezes zarządu Matex Controls z Grupy Dalkia. – Mimo tego, że jest to jedno osiedle, to każdy z budynków zachowuje się inaczej, ponieważ każdy ma inne nasłonecznienie i jest w innym stopniu wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, np. wiatru. Nasz system jest predykcyjny, tzn. na podstawie prognozy uwzględnia inercję cieplną budynku i zapobiega jego przegrzewaniu.

 

 

źródło: wnp.pl