Siemens wraz z władzami Płocka realizują program modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w mieście. Oszczędności zużycia energii sięgają od 30 do 40 proc. Wartość inwestycji w ramach całego projektu to ok. 33 mln zł.
- Założeniem projektu była realizacja inwestycji obejmującej zaprojektowanie i wykonanie kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej gminy-miasta Płock, mającej na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej, a także utrzymanie tych obiektów, zarządzanie źródłami i sieciami ciepła oraz energii elektrycznej wewnątrz budynków w zakresie przeprowadzonej modernizacji przez okres 17 lat obowiązywania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zakres modernizacji uwzględnił również prace remontowe oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach, gdzie tego typu rozwiązania przyniosą oczekiwane rezultaty – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Projekt pn. „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Płocku” zakłada modernizację efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej stanowiących własność Gminy – Miasta Płock. Na obecnym etapie przedmiot projektu stanowią budynki użyteczności publicznej, znajdujące się w dysponowaniu jednostek organizacyjnych Gminy – Miasta Płock. Są to żłobek miejski, przedszkola miejskie, szkoły podstawowe, gimnazja, zespoły szkół, basen miejski oraz kompleks budynków UMP (Plac Stary Rynek 1).
Zamówienie zrealizowane zostało na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zakładającej wspólną realizację przedsięwzięcia opartą na podziale zadań i ryzyka między Podmiotem Publicznym i Partnerem Prywatnym.
- Partner prywatny zapewnił finansowanie przedsięwzięcia, tj. pokrycie kosztów prac projektowych, robót budowlanych, zakupu, montażu i obsługi odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią i usuwania awarii powstałych w okresie utrzymania obiektów w zakresie przeprowadzonej modernizacji. Wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie cykliczna płatność Podmiotu Publicznego (tzw. opłata za dostępność), przekazywana przez okres obowiązywania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym – informuje Jacek Terebus, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.
- Projekt zakłada, iż nakłady inwestycyjne i finansowe zostaną w całości spłacone z oszczędności wygenerowanych w wyniku przeprowadzonej modernizacji energetycznej. Podmiot Publiczny nie będzie ponosił innych płatności na rzecz Partnera Prywatnego. Ponadto udzielamy siedemnastoletniej gwarancji jakości na cały okres obowiązywania umowy i tym samym trwałości projektu na szereg elementów systemu zarządzania energią – powiedział dyrektor Działu Efektywności Energetycznej Siemens Marek Tobiacelli.
Obecnie zakończone zostały prace termomodernizacyjne, nastąpił ich odbiór końcowy, który rozpoczyna etap zarządzania projektem.
Ponadto, w trakcie realizacji robót termomodernizacyjnych, w części obiektów stwierdzone zostały niezbędne do wykonania prace, których nie dało się przewidzieć na etapie zawierania umowy PPP i które nie były wskazane w Programie Funkcjonalno-Użytkowym. Siemens zobowiązał się do wykonania tych prac, jako niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania obiektów i osiągnięcia celu projektu, bez dodatkowego wynagrodzenia, tj. w ramach wynagrodzenia określonego w umowie PPP.
Źródło: wnp.pl