Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy przeciwdziałanie zmianom klimatu – wsparcie tych i szeregu innych inicjatyw daje uruchamiany Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Umowy w sprawie realizacji nowego programu, finansowanego ze środków Funduszy norweskich i EOG, podpisali Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Olav Myklebust oraz Minister Klimatu, Michał Kurtyka, w obecności Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorza Pudy oraz Wiceprezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artura Michalskiego.
- Realizacja poprzednich dwóch edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG dowiodła, że zapotrzebowanie na celowane inwestycje prośrodowiskowe, zwłaszcza w sektorze energetyki oraz adaptacji do zmian klimatu nadal jest duże. W Polsce środki te były i są przeznaczane na wyjątkowe projekty o wysokiej efektywności ekologicznej i społecznej. Narodowy Fundusz wysoko ocenia współpracę z państwami-darczyńcami i cieszymy się, że będzie kontynuowana dzięki podpisanym dziś porozumieniom. Pierwsze nabory m.in. z obszaru ochrony przyrody, a także obszaru energia na źródła kogeneracyjne, termomodernizację szkół oraz inwestycje w systemy ciepłownicze ogłoszone zostaną już 3 marca, a wnioski będą przyjmowane od 6 kwietnia – zaznaczył Wiceprezes NFOŚiGW, Artur Michalski,
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w ścisłej współpracy z Operatorem Programu Ministerstwem Klimatu oraz partnerami z państw-darczyńców: Norweską Agencją Środowiska (NEA), Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE), Krajową Agencją ds. Energii Islandii (OS). To już III edycja Funduszy norweskich i EOG w Polsce, która jest kontynuacją programów środowiskowych wdrażanych podczas dwóch poprzednich edycji.
Nowy program, nowe możliwości
Budżet całkowity Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy. O wsparcie w ramach Programu będą mogły się ubiegać, w zależności od naboru, m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy (m.in. przedsiębiorstwa przemysłowe, spółki komunalne, w tym producenci energii i ciepła, czy właściciele małych elektrowni wodnych).
- Uruchamiamy dzisiaj największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG. Dbanie o środowisko to nie tylko wielkie przedsięwzięcia, takie jak dążenie do gospodarki zeroemisyjnej, to również edukacja uczniów na temat ekologii i zmian klimatycznych. Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w sposób kompleksowy podchodzi do ochrony środowiska. Dofinansowanie zostanie skierowane zarówno do sektora publicznego i prywatnego, jak i organizacji pozarządowych. Wszystkie planowane w programie inicjatywy są ważne i potrzebne – podkreśliła Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W ramach nowej perspektywy finansowej w roku 2020 planowane jest ogłoszenie 13 naborów wniosków o dofinansowanie. Będzie można ubiegać się o wsparcie na ochronę gatunków i siedlisk, zabezpieczenie przed inwazyjnymi gatunkami obcymi i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się, poprawę efektywności energetycznej budynków szkolnych, rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Pomocą zostaną również objęte działania podnoszące świadomość wśród uczniów w zakresie łagodzenia zmian klimatu i dostosowywania się do nich. Będzie można ubiegać się również o dofinansowanie działań związanych z budową lub modernizacją miejskich systemów grzewczych, eliminacją indywidualnych źródeł ciepła czy budową instalacji do produkcji paliwa z drewna i biomasy rolnej. Przewiduje się również wsparcie w obszarze budowy źródeł ciepła z wykorzystaniem energii geotermalnej, zwiększenia wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych oraz wzmocnionego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wsparcie jest zróżnicowane w zależności rodzaju projektów. Największe pieniądze, od 1 do 7 mln euro, będzie można uzyskać na projekty związane z rozwojem wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej oraz budowy lub modernizacji miejskich systemów grzewczych i usuwania indywidualnych źródeł ciepła. Poziom dofinansowania w Programie wyniesie od 45 proc. do 100 proc. i będzie uzależniony od charakteru danego obszaru, a także od maksymalnych limitów związanych z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.
Wzmacnianie współpracy bilateralnej z państwami-darczyńcami w obszarze środowiska
Ważnym aspektem wdrażania Funduszy norweskich i EOG pozostaje w ich III edycji wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. Na realizację Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu przeznaczonych zostanie dodatkowo 900 000 euro pochodzących z budżetu Funduszu Współpracy Dwustronnej. Środki te będzie można wykorzystać na działania realizowane wspólnie przez instytucje polskie i instytucje z państw-darczyńców.
Źródło: nfosigw.gov.pl