Instytut Rozwoju Miast na zlecenie Ministerstwa Rozwoju zrealizował badanie postrzegania partnerstwa publiczno-prywatnego przez przedstawicieli instytucji publicznych jako jednego z mechanizmów realizacji inwestycji publicznych. Badanie skupiało się na obszarach związanych ze znajomością PPP i oceną tej formuły przez instytucje publiczne, stanem ich wiedzy oraz potrzebach w zakresie wsparcia merytorycznego przy realizacji przedsięwzięć PPP.

Raport z badania pt. „Postrzeganie partnerstwa publiczno-prywatnego przez przedstawicieli instytucji publicznych”

Badanie było skierowane do przedstawicieli centralnej, regionalnych i lokalnych administracji publicznych. Z badania wynika, że pomimo powszechnej znajomości formuły PPP, niespełna 1/3 respondentów zadeklarowała wzięcie jej pod uwagę jako sposobu na realizację inwestycji, a ponad połowa nadal nie jest przekonana do projektów w tej formule. Najczęściej wskazywanymi przeszkodami były niewystarczające zasoby kadrowe, brak wiedzy, doświadczenia oraz brak konieczności realizacji takich inwestycji.

 

Spośród respondentów znających formułę PPP, niespełna 30% słyszało o projektach hybrydowych, które łączą PPP z finansowaniem ze środków unijnych. Głównymi przeszkodami w podejmowaniu decyzji o realizacji takich projektów jest brak wystarczających informacji dotyczących kwestii prawnych, organizacyjnych i merytorycznych procesu aplikowania o fundusze europejskie, a także niezrozumiałe przepisy.


Respondenci jako źródło wiedzy najczęściej wymieniali prasę ogólną, szkolenia i konferencje oraz portal ppp.gov.pl prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju, który uchodzi za najbardziej wiarygodne źródło informacji o PPP. Ważnym elementem, które wykazało badanie, jest konieczność przeprowadzania szkoleń dla kadr administracji, szczególnie powiatowych, gminnych i wiejskich jednostek organizacyjnych, a także jednostek administracji centralnej. Tematy na szkoleniach i konferencjach powinny się skupiać na kwestiach związanych z wyborem partnera prywatnego i wskazówkach dotyczących samodzielnego konstruowania umow PPP.
Badani wskazywali także, jak ważne jest merytoryczne wsparcie w realizacji projektów w formule PPP, w szczególności w zakresie opracowania szczegółowych wytycznych dla realizacji projektów i zbiorów dobrych praktyk, wsparcie finansowe w trakcie przygotowań projektów oraz poręczenia jednostki finansowej.

 

Pełen raport z badania

 

źródło: Ministerstwo Rozwoju