Rynek efektywności energetycznej w Polsce szybko się rozwija, co związane jest także z dużą pulą unijnych pieniędzy. Bardzo ważne jest zatem, żeby polskie firmy energetyczne potrafiły skorzystać z szans biznesowych, jakie pojawiają się wraz z trendem zwiększania efektywności energetycznej – powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes PGE oraz wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej ( PKEE).

Rynek efektywności energetycznej w Polsce szybko się rozwija

PKEE wskazuje, że w nowej, mającej się pojawić w najbliższych tygodniach rewizji unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej, cel zwiększania efektywności energetycznej na lata 2021-2030 ma być podniesiony z dotychczas przyjętych 27 proc. do 30 proc., a może nawet do wyższego poziomu, bo Parlament Europejski postuluje o wyznaczenie celu 40 proc. Ponadto, wskazuje PKEE, efektywność energetyczna – mająca istotny wpływ zarówno na strukturę jak i poziom zapotrzebowania na energię w Europie – jest kluczowym obszarem w projektowanym obecnie przez Brukselę nowym modelu rynku energetycznego w Europie, którego projekt ma być znany pod koniec br. W ten sposób ,ocenia organizacja, tworzy się już teraz, także w Polsce , ogromny rynek usług, związanych ze zmniejszaniem energochłonności gospodarki.

 

- Rynek efektywności energetycznej w Polsce szybko się rozwija, co związane jest także z dużą pulą unijnych pieniędzy. Bardzo ważne jest zatem, żeby polskie firmy energetyczne potrafiły skorzystać z szans biznesowych, jakie pojawiają się wraz z trendem zwiększania efektywności energetycznej. Nie możemy pozwolić na to, by ten pociąg odjechał bez nas, gdyż następna stacja, na której się zatrzyma to wyższa konkurencyjność innych gospodarek narodowych w UE i na świecie – powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes PGE oraz wiceprezes PKEE. 

W Polsce, uważa PKEE, rozwojowi rynku efektywności energetycznej, poza środkami unijnymi przeznaczonymi na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, sprzyjać będzie też nowa ustawa o efektywności energetycznej, która ogranicza możliwości rozliczania obowiązku uzyskania oszczędności energii za pomocą opłaty zastępczej. W UE, zdaniem PKEE, rozwojowi rynku związanego z efektywnością energetyczną będzie sprzyjać także fakt, że kraje członkowskie, w tym Polska, będą musiały w najbliższych latach znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w sektorach nie objętych UE ETS. 

Według opublikowanego w ostatnich dniach raportu Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) „Efficiency Energy Market Report 2016” w 2015 r. globalna wartość inwestycji w efektywność energetyczną wyniosła 221 mld dolarów (wzrost o 6 proc. w porównaniu do 2014 r.). Według prognoz MAE, wskazuje PKEE, w najbliższych latach ten trend nie tylko się utrzyma, ale jeszcze bardziej się nasili, a Unia Europejska pozostanie globalnym liderem w zwiększaniu efektywności energetycznej. MAE przewiduje, że w latach 2014-2035 na UE przypadnie 27 proc. globalnej wartości inwestycji w energooszczędne rozwiązania w budynkach. Temu zjawisku towarzyszy dynamiczny rozwój rynku usług, mających na celu oszczędniejsze zużywanie energii. Wedle danych MAE ten rynek w 2015 r. osiągnął globalną wartość 24 mld USD, z czego najwięcej, bo aż 13 mld USD, przypadło na Chiny. 

- Realizacja ambitnych celów w zakresie efektywności energetycznej zwiększa zapotrzebowanie na usługi związane z poprawą efektywności, co rozwija rynek nowych usług dla firm sektora elektroenergetycznego – powiedział Remigiusz Nowakowski, prezes Tauron Polska Energia oraz wiceprezes PKEE. 

- Jako firmy elektroenergetyczne widzimy w efektywności energetycznej także szanse na własny rozwój i wzrost przychodów. Wierzymy, że ten kierunek przyniesie wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki oraz miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Polska ma wciąż niezwykle duży potencjał na tym polu szczególnie w sektorze transportu i budownictwa – powiedziała Marta Gajęcka. 

 

Źródło: wnp.pl