Podczas rozmowy z PortalSamorzadowy.pl Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Rozwoju, zapowiedział prace nad zmianami prawnymi w zakresie PPP. Projekt dokumentu, który będzie się nazywał Ustawą o zmianie ustawy o PPP, już powstał i obejmuje zmiany w 13 ustawach.
Według Pawła Szaciłła, przez ostatnie półtora roku udało się zrobić bardzo wiele obszarze PPP. Powstał między innymi system zarządzania i koordynacji działań. Do tej pory brakowało jednego podmiotu odpowiedzialnego za ten temat, a zajmowały się nim różne resorty rządowe.
Resort rozwoju przygotował strategiczny dokument pod nazwą „Polityka Rządu w zakresie rozwoju PPP”, który ma mieć duży wpływ na rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Zdaniem Pawła Szaciłła, przygotowanie takiego projektu oznacza chęć i akceptację rządu dla tej formy zamówień publicznych. W „Polityce” zaproponowano konkretne zmiany zmiany prawne w obszarze PPP.
Jedną z najważniejszych zmian jest ta, że Ministerstwo Rozwoju będzie pełniło rolę jednostki certyfikującej. Jego zadaniem będzie ocena projektów, ich stan przygotowania i zaopiniowanie zasadności jej realizacji w formule PPP.
Zmiany mają również dotyczyć m.in. zagadnień finansowych w formule PPP i trybu zamówień.
Wszystkie proponowane zmiany prawne powstawały przy udziale grupy roboczej składającej się z praktyków, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, instytucji finansowych, świata nauki oraz organów administracji rządowej zajmujących się realizacją projektów PPP w Polsce. Projekt ustawy znajduje się obecnie w konsultacjach publicznych. Termin na zgłaszanie uwag upływa 5 kwietnia 2017 r.
Ministerstwo Rowoju zakłada, że wejdzie w życie do końca roku.
PODOBNE
- Zgierz termomodernizuje budynki oświatowe w ramach PPP
- Wzrost efektywności energetycznej zmieni sektor energetyczny
- Inteligentne budynki ważnym elementem inteligentnej energetyki
- Modernizacja szkół w gminie Wiązowna w formule PPP
- Raport z badania pt. „Postrzeganie partnerstwa publiczno-prywatnego przez przedstawicieli instytucji publicznych”