Szwajcarski Susi Energy Efficiency Fund i polska firma Luneos podpisały umowę ramową w zakresie finansowania projektów w Polsce w formule Light-as-a-Service (LaaS), czyli dostarczania oświetlenia jako usługi, o wartości do 30 mln euro.
Susi Partners AG (Susi), który jest szwajcarskim podmiotem zarządzającym aktywami, wyspecjalizowanym w inwestycjach w infrastrukturę wspierającą zrównoważony rozwój, w ramach swojego funduszu Susi Energy Efficiency Fund (SEEF) rozpoczęło współpracę z Luneos w obszarze poprawy efektywności energetycznej w Polsce.
SEEF i Luneos podpisały umowę ramową w zakresie finansowania projektów w Polsce w formule Light-as-a-Service (LaaS). Finansowanie będzie wykorzystane w celu realizacji przez Luenos projektów LaaS, głównie w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.
Na czym polega usługa Light-as-a-Service (Laas)? Luenos wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że to usługa modernizacji, serwisu i utrzymania oświetlenia, w której Luneos bierze odpowiedzialność, w tym finansową, za dokonanie modernizacji technicznej oświetlenia do najnowszej technologii LED a także za utrzymanie oświetlenia w firmie w ciągłym funkcjonowaniu. - Jesteśmy dumni, że możemy nawiązać współpracę z doświadczonym i dynamicznym zespołem, z historią istotnych dokonań w branży energetycznej w Polsce. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu finansowemu, dostarczamy rozwiązanie szyte na miarę i stajemy się stabilnym partnerem Luneos i jego klientów - stwierdził Christopher Tschamler, odpowiedzialny za współpracę z Luneos z ramienia Susi.
- Środki pozyskane od europejskiego lidera finansowania projektów w zakresie transformacji energetycznej umożliwią nam, po raz pierwszy w Polsce, długoterminowe, nawet 10-letnie, finansowanie projektów efektywności energetycznej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.Wierzymy mocno w wygenerowanie znaczących oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej dla naszych klientów i obniżenie emisji CO2 na bazie tego modelu usługowego. Widzimy duże zainteresowanie klientów ofertą oświetlenia jako usługi, szczególnie w kontekście obserwowanych w ostatnim okresie wzrostów cen energii elektrycznej dla klientów MŚP - stwierdził Zbigniew Prokopowicz, prezes Luneos, znany wcześniej z kierowania Polenergią.
- Klient nie ponosi żadnych kosztów wstępnych/inwestycyjnych a jedynie zobowiązuje się do ponoszenia stałego miesięcznego abonamentu, który w całości pokrywany jest z osiągniętych oszczędności - m.in. czytamy na stronie internetowej Luenos, w której, jak wynika z podanych tam informacji, inwestorem strategicznym jest grupa budowlana Erbud.
źródło: wnp.pl