Usługi na potrzeby inteligentnego miasta z wykorzystaniem technologii Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez Tauron Polska Energia i firmę Ericsson we Wrocławiu. Wdrożenie tego typu rozwiązań będzie pierwszym w Polsce przedsięwzięciem, które wykorzystuje Internet Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta- poinformował Tauron Polska Energia.
- Jarosław Broda, wiceprezes Taurona, informuje, że wrocławska inicjatywa wynika wprost z tworzonego w grupie Tauron ekosystemu innowacji, który ma kreować nowe produkty i usługi
- Tauron informuje, że odpowiednio dobrane, nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwią bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym czy szybkie znalezienie miejsca parkingowego
- Do realizacji wrocławskiego projektu wykorzystane zostaną rozwiązania firmy Ericsson wdrożone w innych tego typu inicjatywach na świecie; np. w holenderskim Tilburgu i amerykańskim Dallas
- Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce wskazuje m.in., że upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji.
- Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta. Wykorzystamy istniejącą infrastrukturę dystrybucyjną grupy Tauron po to, aby świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarzadzania majątkiem i rozwoju w Tauron Polska Energia.
- Duży potencjał widzimy w synergii z aktywami grupy oraz różnorodnymi usługami oferowanymi przez spółki, takimi jak np. oświetlenie, które może pełnić szereg dodatkowych funkcji związanych z przesyłem danych i pomiarami. Inicjatywa wynika wprost z tworzonego w grupie Tauron ekosystemu innowacji, który ma kreować nowe produkty i usługi dla naszych klientów – dodaje Jarosław Broda.
Tauron informuje, że odpowiednio dobrane, nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwią bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym czy szybkie znalezienie miejsca parkingowego, a także że powstanie aplikacja pokazująca jakość powietrza. Dzięki opomiarowaniu wrocławskich parków, będzie można w każdej chwili sprawdzić gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone.
Projekt rozpocznie się jeszcze w tym roku we Wrocławiu, jako pilotaż programu. Istotnym jego elementem , będzie również zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury.
- Ericsson mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom Smart City i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. Smart City oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System - powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Do realizacji projektu wykorzystane zostaną rozwiązania firmy Ericsson wdrożone w innych tego typu inicjatywach na świecie - np. w holenderskim Tilburgu i amerykańskim Dallas, gdzie testowane były rozwiązania związane z zarządzaniem ruchem ulicznym, czy systemem pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska.
Internet Rzeczy to system, w którym przedmioty komunikują się między sobą, za pośrednictwem człowieka lub bez jego udziału. To wykorzystanie potencjału danych i informacji zgromadzonych w poszczególnych przedmiotach w celu usprawniania wielu dziedzin życia.
źródło: wnp.pl