Efektywność energetyczna odgrywa kluczową rolę dla przyszłości sektora energetyki i usług komunalnych. Nowe regulacje niosą ze sobą szereg korzyści, które pozwolą poprawić wykorzystanie energii i pozytywnie wpłynąć na działalność firm z sektora energetycznego - przekonuje Schneider Electric.
Kraje na całym świecie doceniają znaczenie efektywności energetycznej, czego przejawem jest lawina nowych inicjatyw i regulacji. Na poziomie światowym rządy 106 państw podjęły się współpracy w ramach globalnej inicjatywy Sustainable Energy for All (Zrównoważona Energia dla Wszystkich). Jednym z jej trzech głównych celów jest podwojenie globalnego tempa wzrostu efektywności energetycznej do roku 2030. Dla Polski i innych krajów europejskich ważne są postanowienia Unii Europejskiej, która postawiła sobie ambitny cel podniesienia efektywności energetycznej o 20 procent do roku 2020, wprowadzając dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej.
- Warto zaznaczyć, że nowe regulacje nie są tylko nakazem, ale też silną zachętą do zmiany. Wyższa efektywność energetyczna niesie ze sobą wiele innych korzyści, zarówno dla sektora energetycznego jak i konsumentów, takich jak niższe emisje CO2 i gazów cieplarnianych czy też oszczędności rzędu miliardów dolarów w skali globalnej, dzięki niższym kosztom energii – wynika z analiz Schneider Electric.
Większa efektywność energetyczna to również wyższa niezawodność systemów energetycznych a także niższe koszty produkcji energii i niższe koszty inwestycji w infrastrukturę do przesyły i dystrybucji.
To także wyższe bezpieczeństwo energetyczne, ograniczenie zależności od deficytowych surowców oraz pobudzenie wzrostu i rozwoju gospodarczego dzięki dostępowi do tańszej, użytecznej energii i tworzeniu miejsc pracy.
Zmiany na rynku i w przedsiębiorstwach energetycznych
Nowy model efektywności energetycznej spowoduje zmiany dla całego sektora energetycznego oraz dla całej gospodarki. Pierwszą istotną zmianą będzie spadek sprzedaży energii rozliczanej dotychczas na kilowatogodziny. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na utrzymanie przez producentów energii ustalonych przez lata przychodów. Dlatego też gracze z sektora energetycznego powinni skupić się na wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych, które zrekompensują spadek (np. pompy ciepła, samochody elektryczne). To jednak kropla w morzu, gdyż utrzymanie konkurencyjności na rynku sprzedaży energii elektrycznej wymaga optymalizacji na szeroką skalę.
- Poza efektywnością energetyczną, firmy z sektora energetycznego powinny podnosić również dwa inne typy efektywności jak wydatki inwestycyjne i koszty operacyjne – podkreśla Schneider Electric.
Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne zamiast skupiać się na rozbudowie i powiększaniu potencjału przedsiębiorstwa, firmy mogą uczynić swój sposób wydatkowania bardziej efektywnym. W tym celu muszą najpierw zlokalizować obszary, w których możliwe są inwestycje w nowe urządzenia i rozwiązania cyfrowe.
- W praktyce oznacza to wdrażanie urządzeń typu smart, rozwiązań z zakresu automatyki i gromadzenia danych, inwestycje w nowe technologie, takie jak magazyny energii lub systemy zarządzania reagujące na popyt, które ograniczą, a być może całkowicie zlikwidują konieczność korzystania z infrastruktury fizycznej. Właściwe skalowanie urządzeń (np. transformatorów i aparatury łącznikowej) i sieci (np. mniej przewodów, kabli i wykopów) umożliwia redukcję szarej energii, czyli energii zużywanej w procesach produkcyjnych i pracach instalacyjnych – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.
Inaczej należy działać w przypadku zmiany efektywności kosztów operacyjnych. Często zauważa się, że sektor energetyczny cechuje niska efektywność, a tym samym wysokimi koszty operacyjne. Na przykład według szacunków amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA), straty w przesyły i dystrybucji energii w Stanach Zjednoczonych wynoszą średnio około 6 procent w skali roku. Ograniczenie kosztów wymaga kontroli nad energochłonnymi operacjami i monitoringu wydajności systemów, ponieważ straty to zmarnowana energia, czyli wyższe koszty. Planowanie, pomiary oraz podnoszenie efektywności systemów przesyłu i dystrybucji może zredukować wydatki operacyjne.
Przedsiębiorstwa energetyczne muszą także uwzględnić w swojej strategii kosztów operacyjnych migrację z systemu scentralizowanych elektrowni do sieci bardziej lokalnych źródeł, a także nowoczesne modele prac konserwacyjnych, umożliwiające konfigurację i eksploatację urządzeń na poziomie bliskim ich maksymalnej fizycznej wydajności. Taka strategia, znana w branży, jako “asset sweating”, umożliwia operatorom systemów dystrybucji (DSO) optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury, a nawet opóźnienie momentu zakupu nowych urządzeń przy zachowaniu standardów usług świadczonych klientom.
Efektywność energetyczna kluczowa w sieciach przesyłowych.
Sieci przesyłowe to szczególne miejsce, w których dochodzi do strat energii. Te najwyższe obserwuje się podczas produkcji energii (od 25 do 50 proc.), ale te w sieciach przesyłowych również mogą być znaczne (od 3 do 12 proc.). Oszczędności na poziomie dystrybucji są potęgowane przez ich wpływ na system produkcji, w którym pułap efektywności wyznaczają prawa termodynamiki.
- Z tego powodu firmy z sektora energetycznego powinny korzystać z efektywnych urządzeń w swoich sieciach, np. niskostratnych transformatorów, lecz także aktywnie zarządzać procesem rozpraszania energii w sieciach poprzez ich aktywną rekonfigurację. Mogą to robić przy pomocy czujników i oprogramowania takiego jak ADMS, a także narzędzi analitycznych, które nieustannie obliczają drogę przepływu elektronów o najkrótszym dystansie i najniższym oporze – mówi Jacek Łukaszewski
Potencjał podnoszenia efektywności w sektorze energetycznym może zostać aktywowany przy pomocy odpowiednich technologii. Przyszłością tej branży jest łączenie takich rozwiązań z czujnikami i urządzeniami wykonawczymi rozsianymi w całym systemie, które w połączeniu z narzędziami analitycznymi, umożliwiają znacznie lepsze zrozumienie przepływów energii oraz równoważenie podaży i popytu. To właśnie efektywność umożliwi firmom z sektora energetycznego utrzymanie swojej pozycji na rynku.
źródło: wnp.pl